Stanisław Lem – chyba najpoczytniejszy twórca science-fiction. Wielu zalicza go do kanonu literatury światowej. Właśnie we wrześniu 2021 r. przypada setna rocznica jego urodzin.  Teksty, typu Solaris, Cyberiada, Bajki robotów, Szpital przemienienia czy Dzienniki gwiazdowe wciąż są inspiracją dla innych twórców.

Wpisujemy się w ten temat i zapraszamy do wystawy przygotowanej na półpiętrze szkoły ukazującej sylwetkę tego pisarza, futurologa i filozofa, wystarczy sięgnąć po pierwszą książkę z brzegu, by się o tym przekonać: „Człowiek może ogarnąć tak niewiele rzeczy naraz; widzimy tylko to, co dzieje się przed nami, tu i teraz; unaocznienie sobie równoczesnej mnogości procesów, jakkolwiek związanych ze sobą, jakkolwiek się nawet uzupełniających, przekracza jego możliwości. Doświadczamy tego nawet wobec zjawisk względnie prostych. Los jednego człowieka może znaczyć wiele, los kilkuset trudno jest objąć, ale dzieje tysiąca, miliona nie znaczą w gruncie rzeczy nic.”

Z okazji 100. Rocznicy urodzin zostały przygotowane zakładki z cytatami tegoż autora, a już wkrótce być może już usłyszymy fragmenty tekstów Lema czytane na długiej przerwie.

Skip to content