Biblioteka

LEKTURY NA WAKACJE

Harlan Coben ,,W głębi lasu’’

W labiryncie kłamstw

Jaką tajemnicę skrywa milczący las?
Myśleli, że znaleźli najbardziej odosobnione miejsce w okolicach młodzieżowego obozu PLUS. Nie mogli się bardziej pomylić. Dwójka zakochanych przypadkowo stała się świadkami krwawego morderstwa, które popełniono na czworgu nastolatków.
Odnaleziono jednak tylko dwa ciała… Co stało się z pozostałymi? Po dwudziestu latach prokurator Paul Copeland nie może pogodzić się z tamtą tragedią. Stracił wtedy siostrę. Kiedy w Nowym Jorku w zastrzelonym mężczyźnie rozpoznaje drugą z zaginionych ofiar, zadaje sobie pytanie: Czy Camille żyje? Tego dowiecie się z książki oraz serialu tym samym tytule dostępnego od 12 czerwca na platformie Netflix.

Warto przeczytać

Brandon Sanderson ,, Rytmatysta’’

Joel ponad wszystko pragnie zostać Rytmatystą. Rytmatyści, wybierani przez Mistrza w tajemniczej ceremonii przyjęcia, mają moc nadawania życia dwuwymiarowym rysunkom zwanym kredowcami. Są też jedyną obroną ludzkości przed dzikimi kredowcami – bezlitosnymi istotami, które pozostawiają za sobą zmasakrowane trupy. Dzikie kredowce niemal opanowały terytorium Nebrasku, a teraz zagrażają całym Amerykańskim Wyspom.

Jako syn zwyczajnego wytwórcy kredy z Akademii Armedius Joel może się jedynie przyglądać, jak młodzi Rytmatyści uczą się magicznej sztuki, dla której on poświęciłby wszystko. Uczniowie zaczynają znikać – są porywani ze swoich domów, a pozostają po nich jedynie plamy krwi.

Brandon Sanderson "Droga królów"

Tęsknię za dniami przed Ostatnim Spustoszeniem. Epoką, zanim Heroldowie nas porzucili, a Świetliści Rycerze zwrócili się przeciwko nam. Czasem, gdy na świecie wciąż była magia, a w sercach ludzi był honor.

Obserwujemy cztery postaci. Pierwszą jest chirurg, zmuszony do porzucenia swej sztuki i zostania żołnierzem w najbardziej brutalnej wojnie naszych czasów. Drugą – skrytobójca, morderca, który płacze, kiedy zabija. Trzecia osoba to oszust, młoda kobieta skrywająca za płaszczem kłamstw swoją prawdziwą naturę. Ostatnią jest arcyksiążę, wojownik, owładnięty żądzą krwi.

Świat może się zmienić. Wiązanie Mocy i Odpryski mogą powrócić, magia starożytnych dni może należeć do nas. Ta czwórka jest kluczem. Jedno z nich może nas zbawić. A jedno nas zniszczy.

Biblioteka poleca

Paulina Hendel- Seria ,,Żniwiarz’’ – książka roku 2019

Czy w dobie Internetu i elektronicznych gadżetów upiory i demony nie mają racji bytu? Opowieść o tych, którzy walczą z siłami zła rodem ze słowiańskich mitów. Magda jest z pozoru zwyczajną dwudziestolatką. Na co dzień pracuje w malutkiej księgarni i zajmuje się domem. Jednak w chwilach wolnych od pracy zajmuje się się czymś dość niezwykłym. Mianowicie tropi demony rodem ze słowiańskich legend. Magda poznaje Mateusza, chłopaka, który niedawno wprowadził się do jej rodzinnego miasteczka. Między dwojgiem młodych ludzi nawiązuje się nić sympatii. Dziewczyna wprowadza go w świat upiorów i demonów. Tymczasem z krainy zmarłych ucieka najpotężniejsza istota, istota, z jaką kiedykolwiek Żniwiarze mieli do czynienia. Tak oto zaczyna się ta niezwykła historia, w której nasza codzienna rzeczywistość w zadziwiająco spójny sposób łączy się z dawnymi, słowiańskimi wierzeniami. Jest to zatem doskonała propozycja dla wszystkich miłośników fantastyki. W cyklu ,,Żniwiarz’’ ukazały się następujące tytuły T.1 Pusta noc, T.2 Czerwone słońce, T.3 Trzynasty księżyc, T.4 Droga dusz.

Maciej Siembieda 444

Przepowiednia ukryta w obrazie Jana Matejki może odmienić losy świata i twoje… W 1881 roku Jan Matejko maluje „Chrzest Warneńczyka”, który wkrótce stanie się najczęściej kradzionym polskim płótnem. Pasjonującą rozgrywkę o „Chrzest” toczą m.in: hitlerowski grabieżca dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor Muzeum Narodowego. Dlaczego?

Tajemnicę obrazu tropi prokurator IPN Jakub Kania. Wpada na trop związku płótna Matejki z islamską przepowiednią arby, według której – co 444 lata czterech wybrańców zyska szansę pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jednym z nich jest polski król Władysław Warneńczyk, któremu pojednanie się udało, ale tylko na trzy dni, zanim nie zerwano pokoju w Segedynie. Czy Jakub Kania zdoła wyjaśnić zagadkę obrazu i stawić czoło współczesnej organizacji islamskiej, która zrobi wszystko, aby udaremnić spełnienie przepowiedni? 

Dalsze losy prokuratora IPN  Jakuba Kani znajdziecie w książkach ,, Miejsce i imię’’ oraz „Wotum”.

Nie przejdź obok obojętnie

Sarah J. Maas ,, Królestwo Popiołów’’

Wyczekiwany latami finał serii ,,Szklany tron ! Światowy bestseller królowej fantasy, Sarah J. Maas, oferuje czytelnikowi epickie niezapomniane zakończenie.

Życiowa podróż Aelin – od niewolnicy do królowej niegdyś wielkiego królestwa – osiąga swój rozdzierający serce finał, gdy wybucha wojna na świecie. Akcja ostatniej części tak naprawdę zaczyna się zaraz po Imperium Burz i równoległej Wieży Świtu. Aelin zostaje zamknięta w trumnie i torturowana, a reszta bohaterów pragnie uwolnić swoja królową. Tym samym w Królestwie Popiołów dochodzi do ostatecznej bitwy, której stawką będzie przyszłość Terrasenu.  Gdy wszystkie wątki w końcu się łączą, wszyscy muszą stanąć do walki o przyszłość. Niektóre więzy pogłębią się jeszcze bardziej, podczas gdy inne zostaną zerwane na zawsze w wybuchowym ostatnim rozdziale serii Szklany tron.    

Projekt Metro 2035

Grupę tworzy zespół zapaleńców, którzy na podstawie książki Dmitrija Głuchowskiego Metro 2033 próbują stworzyć coś niesamowitego. Nie wiemy czy nam się to uda, ale ze wszystkich sił się staramy.

Jesteśmy miłośnikami świata Metra, Universum i Stalkerów. Swoją działalność zaczęliśmy rok temu, dzisiaj nasza grupa liczy 20 osób, mamy swoje logo i myśl przewodnią, jednak docelowo marzy nam się krótki film odnoszący się do świata postapokaliptycznego w stylu Głuchowskiego.

CZYTAJCIE!!!

Warto w tym trudnym czasie sięgnąć po książkę. Z pomocą przychodzą Wolne Lektury-cyfrowa biblioteka, w której znajduje się prawie 6 tysięcy darmowych książek i ponad 600 audiobooków. Z Wolnych Lektur literaturę można pobierać w kilku formach-plikach PDE, MOBI, EPUB oraz MP3. Oznacz to ,że można czytać na ekranie komputera, czytnika, słuchać także na telefonach komórkowych jak i w samochodzie.

Wszystkie w Wolnych Lekturach utwory są opatrzone przypisami, dlatego bardzo łatwo dotrzeć do szkolnych lektur oraz opracowań polecanych przez instytucje zajmujące się edukacją.

Lista autorów jest bardzo duża, zaczynając os klasyków literatury po dzieła współczesnych polskich autorów, dla maturzystów przydatny link z motywów literackich Zachęcamy do skorzystania z wolnelektury.pl

 bibliotekarze: Danuta Nawrocka-Bujko,

Joanna Zielińska

Olga Tokarczuk

Literacka Nagroda Nobla za rok 2018.
WYSTAWA OKOLICZNOŚCIOWA

Kilka słów o Bibliotece LZN

Biblioteka Lotniczych Zakładów Naukowych od nowego roku szkolnego 2019/2020 mieści się w budynku B1, na parterze, dokładnie na wprost głównego budynku szkoły. Dysponujemy dwa salami, z których jedna pełni funkcję Szkolnego Centrum Informacji, zaś w drugiej znajduje się wypożyczalnia z wolnym dostępem do półek.

W nowoczesnych pomieszczeniach biblioteka gromadzi, opracowuje i udostępnia wszelkie materiały niezbędne w codziennej działalności dydaktyczno-wychowawczej oraz umożliwia poszerzanie własnych zainteresowań, np. skupia pasjonatów Metra Glukovskego.

Obecnie księgozbiór liczy ponad 25 tysięcy egzemplarzy książek z różnych dziedzin wiedzy, m.in. lektury szkolne, książki z dydaktyki, psychologii, filozofii, podręczniki szkolne (tylko w zbiorze podręcznym) oraz bogaty księgozbiór z szeroko pojętego lotnictwa. Posiadamy 300 egzemplarzy zbiorów audiowizualnych nagranych na kasety audio, video oraz na płytach DVD. Prenumerujemy 20 tytułów czasopism kierunkowych – m.in. Młody Technik, Skrzydlata Polska, Chemia w szkole, Biologia w szkole, Polonistyka, Matematyka i inne. Biblioteka jest skomputeryzowana i działa w sieci bibliotek szkolnych w ramach Zintegrowanego Systemu Zarządzania Wrocławską Oświatą, co pozwala sprawnie dotrzeć do informacji o zbiorach wszystkich bibliotek szkolnych we Wrocławiu. Obecnie trwa proces zaopatrzenia dokumentów w kody kreskowe. Nasza biblioteka pełni rolę Szkolnego Centrum Multimedialnego. Uczniowie mają do dyspozycji stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, dysponuje także rzutnikiem. Wykorzystywane są one do wyszukiwania materiałów, pisania prac, odrabiania zadań domowych. Użytkownicy mają również możliwość drukowania i skanowania tekstów niezbędnych do nauki. Biblioteka wspiera wszystkie działania wychowawcze i dydaktyczne szkoły, zaspokaja potrzeby czytelnicze uczniów i nauczycieli. Nauczyciele bibliotekarze realizując program edukacji czytelniczej przygotowują uczniów do samodzielnego korzystania z różnych źródeł informacji, do samokształcenia oraz krytycznego odbioru tych wiadomości. Biblioteka włącza się w różne formy działalności szkoły, współpracuje z Wolontariatem.

W bibliotece pracują:

mgr Danuta Nawrocka-Bujko – nauczyciel bibliotekarz

mgr Joanna Zielińska – nauczyciel języka polskiego, wiedzy o kulturze i bibliotekarz

Skip to content