Biblioteka

Spotkanie z kulturą i sztuką

culture.pl to świetne uzupełnienie wiedzy z szeroko pojętej sztuki. Jeśli poszukujecie materiału pogłębiającego Waszą wiedzę z literatury, historii, muzyki czy sztuk wizualnych – to trafiliście na dobra stronę. To tutaj możecie poczytać o sławnej inscenizacji Kazimierza Dejmka Dziady cz. III czy poznać trochę inne ujęcie biografii Juliusza Słowackiego. A jeśli interesuje Cię film to również znajdziesz coś dla siebie, choćby poczytać na temat polskich filmów, których nie było, a artykuł zaczyna się tak:

„Jak wyglądałby polski James Bond wyreżyserowany przez Stanisława Bareję i dlaczego to „Przedwiośnie” przez niemal 50 lat było filmowym marzeniem Andrzeja Wajdy? Jaka klątwa wisi nad „Złym” Tyrmanda i dlaczego nie doczekaliśmy się filmowego portretu Katarzyny Kobro?” Jeśli Cię to zainteresowało – ciągu dalszego szukaj na culture.pl

Projekt Metro 2035

Grupę tworzy zespół zapaleńców, którzy na podstawie książki Dmitrija Głuchowskiego Metro 2033 próbują stworzyć coś niesamowitego. Nie wiemy czy nam się to uda, ale ze wszystkich sił się staramy.

Jesteśmy miłośnikami świata Metra, Universum i Stalkerów. Swoją działalność zaczęliśmy rok temu, dzisiaj nasza grupa liczy 20 osób, mamy swoje logo i myśl przewodnią, jednak docelowo marzy nam się krótki film odnoszący się do świata postapokaliptycznego w stylu Głuchowskiego.

CZYTAJCIE!!!

Warto w tym trudnym czasie sięgnąć po książkę. Z pomocą przychodzą Wolne Lektury-cyfrowa biblioteka, w której znajduje się prawie 6 tysięcy darmowych książek i ponad 600 audiobooków. Z Wolnych Lektur literaturę można pobierać w kilku formach-plikach PDE, MOBI, EPUB oraz MP3. Oznacz to ,że można czytać na ekranie komputera, czytnika, słuchać także na telefonach komórkowych jak i w samochodzie.

Wszystkie w Wolnych Lekturach utwory są opatrzone przypisami, dlatego bardzo łatwo dotrzeć do szkolnych lektur oraz opracowań polecanych przez instytucje zajmujące się edukacją.

Lista autorów jest bardzo duża, zaczynając os klasyków literatury po dzieła współczesnych polskich autorów, dla maturzystów przydatny link z motywów literackich Zachęcamy do skorzystania z wolnelektury.pl

 bibliotekarze: Danuta Nawrocka-Bujko,

Joanna Zielińska

Olga Tokarczuk

Literacka Nagroda Nobla za rok 2018.
WYSTAWA OKOLICZNOŚCIOWA

Kilka słów o Bibliotece LZN

Biblioteka Lotniczych Zakładów Naukowych od nowego roku szkolnego 2019/2020 mieści się w budynku B1, na parterze, dokładnie na wprost głównego budynku szkoły. Dysponujemy dwa salami, z których jedna pełni funkcję Szkolnego Centrum Informacji, zaś w drugiej znajduje się wypożyczalnia z wolnym dostępem do półek.

W nowoczesnych pomieszczeniach biblioteka gromadzi, opracowuje i udostępnia wszelkie materiały niezbędne w codziennej działalności dydaktyczno-wychowawczej oraz umożliwia poszerzanie własnych zainteresowań, np. skupia pasjonatów Metra Glukovskego.

Obecnie księgozbiór liczy ponad 25 tysięcy egzemplarzy książek z różnych dziedzin wiedzy, m.in. lektury szkolne, książki z dydaktyki, psychologii, filozofii, podręczniki szkolne (tylko w zbiorze podręcznym) oraz bogaty księgozbiór z szeroko pojętego lotnictwa. Posiadamy 300 egzemplarzy zbiorów audiowizualnych nagranych na kasety audio, video oraz na płytach DVD. Prenumerujemy 20 tytułów czasopism kierunkowych – m.in. Młody Technik, Skrzydlata Polska, Chemia w szkole, Biologia w szkole, Polonistyka, Matematyka i inne. Biblioteka jest skomputeryzowana i działa w sieci bibliotek szkolnych w ramach Zintegrowanego Systemu Zarządzania Wrocławską Oświatą, co pozwala sprawnie dotrzeć do informacji o zbiorach wszystkich bibliotek szkolnych we Wrocławiu. Obecnie trwa proces zaopatrzenia dokumentów w kody kreskowe. Nasza biblioteka pełni rolę Szkolnego Centrum Multimedialnego. Uczniowie mają do dyspozycji stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, dysponuje także rzutnikiem. Wykorzystywane są one do wyszukiwania materiałów, pisania prac, odrabiania zadań domowych. Użytkownicy mają również możliwość drukowania i skanowania tekstów niezbędnych do nauki. Biblioteka wspiera wszystkie działania wychowawcze i dydaktyczne szkoły, zaspokaja potrzeby czytelnicze uczniów i nauczycieli. Nauczyciele bibliotekarze realizując program edukacji czytelniczej przygotowują uczniów do samodzielnego korzystania z różnych źródeł informacji, do samokształcenia oraz krytycznego odbioru tych wiadomości. Biblioteka włącza się w różne formy działalności szkoły, współpracuje z Wolontariatem.

W bibliotece pracują:

mgr Danuta Nawrocka-Bujko – nauczyciel bibliotekarz

mgr Joanna Zielińska – nauczyciel języka polskiego, wiedzy o kulturze i bibliotekarz

Skip to content