W dniu 7 marca klasa 5ctp wraz z nauczycielem zawodu Anną Jurgą wzięła udział w Dniu Otwartym na kampusie grunwaldzkim UPWr. Wydarzenie, pod hasłem „zasiej naukę”, stało się platformą do inspiracji i zachęcenia młodych ludzi do nauki na Uniwersytecie Przyrodniczym.
Każdy uczestnik miał okazję otrzymać wyjątkowy upominek – m.in. ziarenka z łąką kwietną, symbolizującą hasło zarówno dosłownie, jak i metaforycznie.
Seria wykładów na których uczestniczyliśmy obejmowała szeroki zakres tematów – od tajników klonowania DNA, przez innowacje w rolnictwie precyzyjnym, po techniki motywacji do nauki.
Pokazy naukowe wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczestników ale nas szczególnie zainteresowały pracownie związane z ochroną środowiska.  Prezentacje takie jak „Stres u roślin”, „Powódź bez wody”, czy „Eksperymenty biotechnologiczne” były dla nas praktycznym zastosowaniem wiedzy naukowej.
Na warsztatach z tworzenia makiet przyglądaliśmy się jak wygląda projektowanie  przestrzenne urbanistyczne i architektoniczne, a zajęcia z rysunku odręcznego oferowały szansę na rozwijanie umiejętności wizualizacji przestrzeni.
Na wydziale przyrodniczo-technologicznym odbywały się warsztaty z biotechnologii, gdzie mogliśmy poznać nowoczesne zastosowania tej dziedziny w rolnictwie i przemyśle. Zajęcia dotyczące zieleni miejskiej i ogrodnictwa miejskiego pokazały nam znaczenie roślin w poprawie ekologii i jakości życia w miastach. Warsztaty na temat rolnictwa w probówce i na szkle z kolei prezentowały możliwości nowoczesnej uprawy roślin.
Dodatkowo mieliśmy możliwość zwiedzenia stoisk Studenckich Kół Naukowych, gdzie na przykład u SKN Geodetów wypróbowaliśmy  m.in. skaner laserowy i kamerę termowizyjną w akcji, czy nawet własny model 3D za pomocą telefonu podpiętego do odpowiedniego programu. Przy stoisku SKN Zmiksowani dowiedzieliśmy się dużo o kawie, przy stoisku SKN Antropologów „Juvenis” o ludzkim szkielecie, a SKN Sadowników GALA na temat rodzajów jabłek. SKN Bezpiecznik zaś przygotował „grę” VR, w której braliśmy udział i w wirtualnej rzeczywistości udzielaliśmy pierwszej pomocy. Zwieńczeniem Dnia Otwartego była tradycyjna już gra terenowa i rozdanie nagród.

Skip to content