Uczniowie LZN-u zajęli II miejscu w finale VII Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wodnych. Turbina naszej drużyny MBWDM z czasem 9,2s uzyskała drugą moc. Finał odbył się 27 maja 2018 r. na Rynku Miejskim w Piasecznie k. Warszawy.

Ponadto 19 maja 2018 r. dwie drużyny LZN stanęły na podium w  kwalifikacjach regionalnych w Krapkowicach k. Opola (II i III miejsce w dwóch z dwóch konkurencji – moc i wydajność). W eliminacjach (kategoria szkoły ponadgimnazjalne) wzięło udział ponad 80 drużyn.  Za II miejsce w finale dostali 600zł, a w eliminacjach trzy wkrętarki akumulatorowe i dwie szlifierki kątowe 850W.

Turniej polegający na zbudowaniu modelu turbiny wodnej dotyczył takich obszarów jak energetyka niekonwencjonalna, hydraulika, fizyka, matematyka i podstawy konstrukcji maszyn. Takie dobre wyniki to zasługa pomocy wielu osób pracujących w LZN-ie za co serdecznie dziękujemyJ.

Uczniowie zaczęli intensywne prace nad projektem, trwające niekiedy dzień i całą noc, dopiero od połowy maja stwarzając turbiny głównie ze śmieci i odpadów ( jedyne, w co musieli zainwestować to chyba tylko  plastikowe łyżeczki do zupy). Oprócz turbin stworzyli stanowisko pomiarowe, na którym mogli skonfrontować teorię z praktyką.

W przyszłości planujemy stworzyć mechatroniczne sterowanie (mikrokontrolery, PLC, sensory itp.) przebiegiem eksperymentów nad efektywnością wytwarzania energii elektrycznej w turbinach wodnych, aby osiągać jeszcze lepsze wyniki na zawodach.

Skip to content