Trzeba przyznać, że wymiany mają wyjątkową wartość. Poza faktem zawiązywania, często długotrwałych, relacji zdobywa się wiedzę na temat drugiego kraju, taką nie książkową, ale żywą, namacalną. Ponadto ćwiczymy i podnosimy swoje umiejętności komunikacyjne, językowe i interpersonalne.

W  czasie naszej bytności /w piątek 30.09.2022/ zwiedziliśmy Bremę. To urokliwe miasto w północnych Niemczech, którego historia sięga VIII wieku. Podczas spaceru mieliśmy m.in. możność zobaczenia słynnych „Muzykantów z Bremy” , jak również przespacerowania się urokliwymi średniowiecznymi uliczkami. Ponadto cały czas uczestniczymy w zajęciach historyczno-kulturowych.

W nasz ostatni dzień w Osterholz- Scharmbeck zwiedzaliśmy okolicę, zachwycając się piękną jesienną scenerią.

Cały projekt wymiany młodzieży polsko-niemieckiej to trzy duże projekty, w skład którego wchodziły dwa seminaria online, wymianę ze szkołę Montessorii z Berlina, która odbyła się w Krzyżowej – to wydarzenia z ubiegłego roku szkolnego oraz tegoroczna wizyta młodzieży z Osterholz i nasza rewizyta u nich. Wszystko to mogło zaistnieć dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży PNWM, czyli międzyrządowej instytucji powołanej do wspierania wymiany na mocy polsko-niemieckiego Traktatu o współpracy i dobrym sąsiedztwie.

Skip to content