W dniu 28 października gościliśmy w szkole panią Wandę Bilnik-Różycką, która spotkała się z młodzieżą klas II ct i IV ct, by opowiedzieć o wojennych i powojennych losach swojej rodziny. Ojciec pani Wandy, Czesław Bilnik, walczył w Armii Krajowej w oddziale Zgrupowań Partyzanckich „Ponury” pod dowództwem legendarnego kapitana Jana Piwnika.

W 1943 został aresztowany przez Niemców i zesłany do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, a następnie do KL Neuengamme. Zginął podczas ewakuacji na statku „Cap Arcona”, zatopionym przez RAF 3 maja 1945r., dzień po kapitulacji Berlina i w przeddzień wyzwolenia obozu.

Po wojnie pani Wanda z matką i siostrą musiały wyjechać z rodzinnych Starachowic i los przywiódł je ostatecznie do Wrocławia. Jako rodzina akowca, były prześladowane przez komunistów do końca lat osiemdziesiątych. O okolicznościach śmierci ojca pani Wanda dowiedziała się dopiero w 2017 roku. Po przedstawieniu dziejów i tragedii rodzinnej, pani Wanda (rocznik 1938) w gorących słowach wezwała młodzież do nauki, rzetelnej pracy i patriotyzmu, wzbudzając głębokie wzruszenie słuchaczy.

Dziękuję uczennicom klasy II ct : Marcie Janie i Dominice Jaszczyńskiej za zaproszenie pani Wandy.

Skip to content