6 kwietnia uczniowie z naszej szkoły pojechali do Warszawy. Była to nagroda za zajęcie I miejsca i zdobycie pucharu przechodniego w organizowanym przez Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych konkursie „Saperzy polscy na frontach II wojny światowej”. Warto podkreślić, że to drugie zwycięstwo drużyny z naszej szkoły: Michała Jęcka i Michała Gorzkowicza z II CT oraz Tomasza Stecia z klasy II AT.
Naszym przewodnikiem był pan Wojciech Osypiuk -Kierownik CSW I i CH.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Cmentarza Wojskowego na Powązkach, gdzie m.in. oglądaliśmy groby żołnierzy walczących w powstaniu styczniowym, wojnie 1920 roku i II wojnie światowej, pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej i Kwaterę Ł. Niezwykłe wrażenie robi znajdujący się na terenie Łączki Panteon Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych.
Następny punkt programu to Grób Nieznanego Żołnierza. Trzeba przyznać, że uczniowie składający wieniec w mundurach wzbudzili ogromne zainteresowanie zgromadzonych na placu ludzi. Następnie oglądaliśmy pomnik Chwała Saperom. Pan Wojciech Osypiuk przedstawił w bardzo ciekawy sposób historię każdego ze zwiedzanych miejsc.
Niezwykle zajmującą lekcją historii było spotkanie w Centrum Weterana, które programowo zajmuje się popularyzowaniem wiedzy na temat udziału żołnierzy Wojska Polskiego w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa.

Urszula Misiek

Skip to content