W czwartek 7 listopada 2019 r. odbyła się  pierwsza w tym roku szkolnym,  wycieczka zawodoznawcza dla uczniów pierwszej klasy (1ct) technikum w zawodzie technik logistyk. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klasy pierwszej (1ct) pod opieką nauczyciela: Anna Jurgi. Miejscem docelowym była fabryka lodówek firmy Bosch we Wrocławiu. Pierwszym punktem programu była prezentacja sprzętu gospodarstwa domowego oraz prelekcja na temat dystrybucji sprzętu AGD w Polsce. Zostaliśmy zaproszeni do  Centrum Domowych Inspiracji, gdzie znalazły się specjalnie wyeksponowane sprzęty gospodarstwa domowego,  marek Bosch, Siemens, Gaggenau i Zelmer.  To centrum technologii i designu BSH, nowe miejsce dla klientów,  projektantów czy architektów , którzy mają okazję obejrzeć projekt wymarzonej kuchni „na żywo”. Nam udało się sprawdzić, jak działają urządzenia, które posiadają wiele nowych i ciekawych rozwiązań.

Dowiedzieliśmy się, że w1886 roku Robert Bosch założył w Stuttgarcie „Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki”. Były to narodziny ogólnoświatowej dzisiaj firmy. Od samego początku firmę charakteryzowały siła innowacyjności i zaangażowanie społeczne. Firma przechodziła wiele przeobrażeń ale marketing zawsze był obecny. Działalność w Stanach Zjednoczonych przynosiła takie sukcesy, że w 1912 roku firma Bosch rozpoczęła wytwarzanie swojego sztandarowego produktu we własnej fabryce w Springfield w Massachusetts. Pozostałe fabryki również odnosiły same sukcesy.

Obecnie Grupa Bosch od 25 lat wdraża w  Polsce strategię wzmacniania swojej pozycji na lokalnym rynku, a rozwijając się w sposób zrównoważony, przyczynia się do wzrostu polskiej gospodarki. Spółka Robert Bosch została zarejestrowana w Polsce w roku 1991, działalność handlową prowadzi od 1992 r. Początkowo zatrudniała kilka osób, a obecnie zatrudnienie w Grupie Bosch w Polsce przekracza 5 tys. osób. Grupa jest reprezentowana w Polsce przez 4 spółki: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o., BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., sia Abrasives Sp. z o.o. Bosch prowadzi w Polsce działalność w 5 lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Dziś Bosch należy do najlepiej rozpoznawalnych marek w Polsce a fabryki we Wrocławiu  przy ul. Żmigrodzkiej 138, na dawnym terenie firmy Fagor Mastercook, produkujące lodówki i piekarniki.

Druga część zajęć obejmowała zwiedzanie działu produkcji lodówek oraz magazynów przyprodukcyjnych. Uczniowie w czasie wizyty  zapoznali się ze sposobem organizacji procesu produkcyjnego, stosowanymi usprawnieniami produkcyjnymi, stosowanym  układem linii technologicznej, gospodarką magazynową, sposobem przyjmowania dostaw i ich dysponowania na produkcję. Bliżej przyglądaliśmy się organizacją procesu produkcyjnego, znakowaniem surowców i miejsc składowania, sposobem kontroli surowców i wyrobów gotowych. Szczególnie interesujące były specjalistyczne urządzenia wykorzystywane w produkcji oraz transporcie  wewnętrznym. Dodatkowo poznaliśmy plany rozbudowy zakładu produkcji lodówek oraz rozbudowy działu przyjęć.

Wycieczka była ciekawą lekcją w terenie oraz możliwością zdobycia praktycznego doświadczenia zawodowego.

Organizatorem wycieczki była Anna Jurga  – nauczyciel przedmiotów zawodowych (logistycznych).

Skip to content