W czwartek 17 czerwca 2021 r. odbyła się wycieczka zawodoznawcza dla uczniów drugiej klasy technikum w zawodzie technik logistyk. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klasy drugiej – 2ctp  pod opieką nauczyciela: Anny Jurgi. Pomimo obostrzeń związanych z przestrzeganiem zasad związanych z covidem zostaliśmy zaproszeni do  Centrum Domowych Inspiracji firmy Bosch, gdzie poznaliśmy w szczegółach dystrybucję produktów gotowych oraz transport surowców i materiałów do produkcji w jednym z większych zakładów firmy Bosch w Europie. Showroom BSH we Wrocławiu przy ul. Żmigrodzkiej 143 to miejsce, które reprezentuje nowy sposób myślenia o przedmiotach codziennego użytku gdzie znalazły się specjalnie wyeksponowane sprzęty gospodarstwa domowego,  marek Bosch, Siemens, Gaggenau i Zelmer.  To centrum technologii i designu BSH, specjalne miejsce dla klientów,  projektantów czy architektów , którzy mają okazję obejrzeć projekt wymarzonej kuchni „na żywo”. Nam udało się sprawdzić, jak działają urządzenia, które posiadają wiele nowych i ciekawych rozwiązań. Dowiedzieliśmy się też sporo o samej firmie Bosch. W ciągu swojej półwiecznej historii z niemieckiego, lokalnego eksportera stała się drugim największym producentem AGD na świecie. Globalnie BSH zatrudnia niemal 62 000 pracowników w 42 fabrykach na całym świecie, gdzie produkuje pełną gamę nowoczesnych urządzeń gospodarstwa domowego. BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. Z o.o. jest częścią międzynarodowego koncernu BSH Home Appliances Group. Firma oferuje na polskim rynku portfolio AGD marek Bosch, Siemens, Gaggenau i Zelmer. BSH posiada w Polsce sześć fabryk. W trzech łódzkich zakładach produkowane są pralki, zmywarki i suszarki do ubrań, w dwóch wrocławskich piekarniki i lodówki, a w podrzeszowskiej Rogoźnicy małe AGD. BSH w Polsce oprócz produkcji posiada centra usług wspólnych. Pracują one na potrzeby BSH na całym świecie w takich obszarach jak: usługi informatyczne, księgowe, handel zagraniczny czy centralne zakupy. BSH w Polsce rozwija Centrum Badań i Rozwoju w Łodzi oraz Centrum Kompetencyjne Digital & E-Commerce. Dzięki temu polska myśl techniczna ma swój udział w projektowaniu i produkcji zaawansowanych technologicznie urządzeń AGD oraz wprowadzaniu nowych rozwiązań zawiązanych z internetem. Pośród ekspozycji produktów Bosch i Siemens,  specjalne miejsce zajmuje właśnie prezentacja oferty Home Connect. W upalne dni chłodziarko-zamrażarka z kamerami w środku schłodzi ulubiony sok ale i podpowie czy już należy go dokupić, pralka z możliwością sterowania poza domem pomoże usunąć plamy a piekarnik umożliwi przygotowanie potrawy w zaplanowanym czasie.

Wizyta w Centrum Domowych Inspiracji była dla nas interesującym i bogatym w informacje merytoryczne doświadczeniem.

Ogromne wrażenie zrobił na nas rzadko spotykany w innych magazynach transport kolejowy. Poza obsługą transportu samochodowego zostaliśmy zapoznani ze specyfiką transportu kolejowego i znajdujących się tam bocznic kolejowych.  Mieliśmy możliwość dokładnego poznania innowacyjnych rozwiązań samych produktów ale przede wszystkich procesów logistycznych, które stanowią niezbędny krwiobieg tego niezwykłego organizmu – firmy o zasięgu globalnym.

 Uczniowie w czasie wizyty  zapoznali się z dystrybucją sprzętu w Europie i na  świecie a także ze sposobem organizacji procesu produkcyjnego, stosowanymi usprawnieniami produkcyjnymi, stosowanym  układem linii technologicznej, gospodarką magazynową, sposobem przyjmowania dostaw oraz ich dysponowania na produkcję. Szczególnie interesujące były problemy i rozwiązania z jakimi przyszło się zmierzyć firmie Bosch podczas przerwanych łańcuchów dostaw ale też i wnioski oraz prognozy wpływu nowej rzeczywistości na logistykę. Pandemia dotyka wszystkie firmy ale jest również co się okazało dużym bodźcem do przyspieszania cyfryzacji i digitalizacji, które prawdopodobnie obejmą wszystkie procesy: produkcyjne, logistyczne, dystrybucyjne oraz transportowe.

Wycieczka była ciekawą lekcją w terenie oraz możliwością zdobycia praktycznego doświadczenia zawodowego. Na zakończenie zostaliśmy obdarowani prezentem i zaproszeniem do samej fabryki kiedy będzie to tylko możliwe.

Anna Jurga

Skip to content