W dniu 12 kwietnia 2022r. uczestniczyliśmy – uczniowie z klasy 3 dtp wraz nauczycielem w wycieczce zawodoznawczej. Poznawaliśmy Port Lotniczy Wrocław im. Mikołaja Kopernika, który jest  międzynarodowym port lotniczy położonym na terenie miasta Wrocławia, na osiedlu Strachowice. Na początku spotkania zostaliśmy zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe oraz niezbędną wiedzę związaną z zasadami bezpieczeństwa. Otrzymaliśmy również sporą dawkę informacji na temat lotniska. I tak dowiedzieliśmy się, iż zarówno pod względem liczby odprawianych pasażerów jak i pod względem ilości operacji lotniczych znajduje się na 4-tym miejscu w Polsce. Wrocławski port lotniczy jest obecnie obsługiwany przez 10 regularnych linii lotniczych a w okresie letnim obsługuje szereg połączeń czarterowych. Obecnie terminal lotniczy ( budynek) posiada jedną z największych kubatur w Polsce a na 4 poziomach (w tym jednym podziemnym) znajduje się: 8 stanowisk kontroli bezpieczeństwa, 22 stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, sale konferencyjne oraz kaplice.

Podczas wycieczki mieliśmy okazję poznać specyfikę poszczególnych stanowisk pracy oraz organizację pracy lotniska. Krok po kroku przeszliśmy procedury dotyczące obsługi wylatujących pasażerów oraz drogi ich bagażu. Byliśmy poddani kontroli bezpieczeństwa identycznej, jak pracownicy lotniska przychodzący na swoją zmianę na ukrytym dla pasażerów, podziemnym poziomie.

Następnie  obserwowaliśmy startujące i lądujące samoloty oraz pracy koordynatorów ruchu naziemnego, czyli jednych z najbardziej charakterystycznych pracowników wrocławskiego lotniska. Można ich rozpoznać po żółtym kombinezonie. Najczęściej mówi się o nich „marszałkowie”, ale  popularnym określeniem jest również „follow me”, od takiego samego zwrotu na kamizelkach i samochodach.

Kolejnym punktem wycieczki było spotkanie uczniów z psem pracującym na lotnisku ale niestety pilne zadanie uniemożliwiło nam  bliższe zapoznanie z tym nietypowym pracownikiem. Następnie odbyliśmy wizytę w strażnicy Lotniskowej Straży Pożarnej wyposażonej w sprzęt i samochody przystosowane do obsługi statków powietrznych.  Kapitan straży przyjął nas bardzo serdecznie, a chętni uczniowie mogli „gasić pożar” i obserwować różne strumienie wody. Mieliśmy możliwość obserwowania przygotowania do wyjazdu jednego z największych pojazdów, który jest na wyposażeniu jednostki. Dowiedzieliśmy się, iż sprzęt i wyposażenie straży na lotnisku jest znacząco różniący się od typowych jednostek straży. Przede wszystkim są zupełnie inne – ogromne samochody, które wyspecjalizowane są do rozcinania i gaszenia samolotów. Jednak sama praca strażaka jest taka jak wszędzie, to przede niesienie pomocy oraz ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. Otrzymaliśmy również sporą dawkę wiedzy o funkcjonowaniu straży na lotnisku i taktyce jej działań, a także  na temat  kwalifikacji i umiejętności dla tego zawodu oraz warunków rekrutacji.

Zwieńczeniem dnia, a zarazem ostatnim punktem wycieczki było obserwowanie z płyty lotniska przebiegu obsługi rampy podczas lądowania i startu samolotu rejsowego linii Ryanair.

Wizyta na lotnisku dała nam wyobrażenie o pracy w obsłudze naziemnej, obsłudze podróżnych oraz innych miejscach na co dzień niedostępnych dla podróżujących.

 

 

Przygotowała – Anna Jurga

Skip to content