W piątek 22 marca odbyła się wycieczka zawodoznawcza dla uczniów drugiej klasy technikum w zawodzie technik logistyk do zakładów produkcyjnych firmy BSH we Wrocłąwiu. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klasy drugiej – 2ht. BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowego koncernu BSH Home Appliances Group. Firma oferuje na polskim rynku portfolio AGD marek Bosch, Siemens i Gaggenau. BSH posiada w Polsce sześć fabryk. W trzech łódzkich zakładach produkowane są pralki, zmywarki i suszarki do ubrań, w dwóch wrocławskich piekarniki i lodówki, a w Rzeszowie małe AGD. BSH w Polsce oprócz produkcji posiada centra usług wspólnych. Pracują one na potrzeby BSH na całym świecie w takich obszarach jak: usługi informatyczne, księgowe, handel zagraniczny czy centralne zakupy. BSH w Polsce rozwija Centrum Badań i Rozwoju w Łodzi i w Rzeszowie oraz Centrum Kompetencyjne Digital & E-Commerce w Łodzi. Dzięki temu polska myśl techniczna ma swój udział w projektowaniu i produkcji zaawansowanych technologicznie urządzeń AGD oraz wprowadzaniu nowych rozwiązań zawiązanych z internetem. Pośród ekspozycji produktów Bosch i Siemens,  specjalne miejsce zajmuje właśnie prezentacja oferty Home Connect. Dzięki tej technologii mamy możliwość podłączenia urządzeń do internetu i zarządzani nimi z każdego miejsca za pośrednictwem aplikacji.

Ogromne wrażenie zrobił na nas rzadko spotykany w innych magazynach transport kolejowy. Poza obsługą transportu samochodowego zostaliśmy zapoznani ze specyfiką transportu kolejowego i znajdujących się tam bocznic kolejowych.  Mieliśmy możliwość dokładnego poznania innowacyjnych rozwiązań samych produktów, ale przede wszystkich procesów logistycznych, które stanowią niezbędny krwiobieg tego niezwykłego organizmu – firmy o zasięgu globalnym.

Uczniowie w czasie wizyty  zapoznali się z dystrybucją sprzętu w Europie i na  świecie a także ze sposobem organizacji procesu produkcyjnego, stosowanymi usprawnieniami produkcyjnymi, stosowanym  układem linii technologicznej, gospodarką magazynową, sposobem przyjmowania dostaw oraz ich dysponowania na produkcję. Szczególnie interesujące były problemy i rozwiązania z jakimi przyszło się zmierzyć firmie BSH podczas przerwanych łańcuchów dostaw w czasie pandemii, ale też i wnioski oraz prognozy wpływu nowej rzeczywistości na logistykę.

Wycieczka była ciekawą lekcją w terenie oraz możliwością zdobycia praktycznego doświadczenia zawodowego.

Anna Jurga

 

Skip to content