W dniu 12 czerwca klasa 2 dt odbyła wycieczkę zawodoznawczą wraz z nauczycielem Anną Jurgą w nowym zakładzie Siemensa mieszczącym się w podwrocławskiej miejscowości Mirków, w gminie Długołęka w ramach parku logistycznego MLP Wrocław.

Wycieczka rozpoczęła się krótką ogólną prezentacją fabryki firmy Siemens oraz szkoleniem z BHP. Następnie uczniowie zapoznali się z normami jakościowymi obowiązującymi podczas produkcji oraz z systemem zarządzania jakością. Po rozpoznaniu zagadnień związanych z jakością i polityką firmy uczestnicy mogli zwiedzić zakład produkujący wysokiej klasy szafy sterownicze dla przemysłu 4.0. Uczniowie zapoznali się z ich budową i zastosowaniem. Odpowiednio skonfigurowana szafa to mózg cyfrowej fabryki. Steruje jej całą pracą oraz  zarządza liniami produkcyjnymi. Bez niej nie może funkcjonować żadna zautomatyzowana jednostka. Wraz z postępującą automatyzacją przemysłu zapotrzebowanie na szafy stale rośnie. Ich brak, awaria lub nieodpowiedni projekt potrafią zahamować prace fabryki na długie tygodnie. Wymusza to konieczność szybkiej rozbudowy potencjału produkcyjnego, rozproszenia produkcji i lokowania jej blisko użytkownika końcowego. W Polsce produkowane są w co raz to większych ilościach, co znacząco wpłynie na rozwój krajowego przemysłu 4.0.

W dalszej części wycieczki uczestnicy zapoznali się  z działaniem logistyki wraz z kluczowymi elementami funkcjonowania poszczególnych działów.  Kolejnym punktem spotkania było zapoznanie z działaniem procesów produkcyjnych ze szczegółowym omówieniem produkcji szaf sterowniczych na przykładzie gotowych produktów. Szczególnie wszystkich uczniów zainteresował proces przyjęcia towaru i weryfikacji pod kątem oczekujących zamówień.

Uczniowie w czasie wizyty studyjnej mogli zapoznać się ze sposobem organizacji procesu produkcyjnego, stosowanymi usprawnieniami produkcyjnymi, gospodarką magazynową, sposobem przyjmowania dostaw i ich dysponowania na produkcję, organizacją procesu produkcyjnego, znakowaniem materiałów i surowców, sposobem kontroli wyrobów gotowych oraz wykorzystywanymi urządzeniami w produkcji a także infrastrukturą wewnętrzną. Ponadto uczniowie mogli się przekonać jak ważna jest dokładność i solidność wykonywania pracy na każdym etapie całego procesu produkcyjnego oraz praca zespołowa.

Zwieńczeniem wycieczki był konkurs z nagrodami  przygotowany specjalnie dla uczestników wycieczki, co było sporym zaskoczeniem i miłym pożegnaniem.

Wycieczka była niezwykle ciekawą lekcją w terenie, możliwością zdobycia praktycznego doświadczenia zawodowego oraz okazją do zdobycia ciekawych informacji z zakresu organizacji procesu produkcyjnego.

Przygotowała: Anna Jurga

Skip to content