Afrykańskie podróże

W dniu 20.02.2019 roku w przyszkolnym internacie wychowankowie Internatu wzięli udział w kolejnej z cyklu prelekcji podróżniczych cyklu „Spotkania z Podróżnikami w LZN”. Tym razem gościem w naszej szkole był Pan Michał Małyjasiak. Opowiedział on o Malawi, kraju w środkowej Afryce. Uczestnicy prelekcji dowiedzieli się m.in. jak wygląda życie codzienne mieszkańców okolic jeziora Malawi, transporcie taksówek rowerowych, wyglądu krajobrazów oraz kilku wyrażeń w języku czewa.

Kolejne prelekcje już wkrótce.

 Relacja i zdjęcia: M. Suszczewicz

Spotkanie z podróżnikiem…

W dniu 7.11.2017 roku w przyszkolnym internacie miało miejsce kolejne z serii spotkań z podróżnikami. Pan Radosław Nowak z Klubu Podróżników BIT przybliżył wychowankom internatu ciekawostki ze swojej podróży na Islandię. Można było dowiedzieć się m. in.: czy pieczona głowa owcy jest smaczna, gdzie robić piękne zdjęcia bez retuszu, jak ważne jest żeby znać proces zmiany opony w samochodzie oraz lokalizację miejsca ze słynnym wrakiem samolotu.

Kolejne spotkania już są w planach!

 Relacja i zdjęcia: M. Suszczewicz

Dnia 25.09. 2017 roku odbył się pierwszy z cyklu wyjazdów w ramach projektu „Odkrywamy tajemnice Dolnego Śląska”. Uczestnikami tego wydarzenia byli wychowankowie przyszkolnego internatu. Celem wycieczki zostało Tajemnicze Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy koło Wałbrzycha. Po trasie do miejsca docelowego można było dowiedzieć się o geografii regionu, charakterystyce gospodarczej okolic Wałbrzycha. Na miejscu młodzież z wychowawcami zwiedziła podziemia wybudowane przez Niemców w latach 40. XX wieku. Młodzież zaznajomiła się z historią obiektu oraz uczestniczyła w dodatkowych atrakcjach przewidzianych w ramach trasy ekstremalnej: przeprawy łodzią i kładkami przez chodniki wypełnione wodą. W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki poznali charakterystykę sfery usługowej w Wałbrzychu. Był to pierwszy z cyklu wyjazdów po regionie Dolnego Śląska, następne planowane są już na wiosnę.

 Relacja i zdjęcia: M. Suszczewicz

W ramach wypoczynku  mieszkańcy Internatu wzięli udział w 15 km spływie kajakowym, trasa była wyjątkowo malownicza. Dołączył do nas Marcin Bernat, absolwent LZN.

Pogoda i humory dopisały,a sił nie zabrakło nikomu z uczestników.,

12.12.2016 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w koncercie „Karuzele” w wykonaniu norweskich artystów – Jørn Simen Øverli, Guro von Germeten, Espen Leite. W programie znalazły się piosenki Agnieszko Osieckiej, Juliana Tuwima, Mirona Białoszewskiego i Jacka Kaczmarskiego.

Powyższy koncert był częścią wiekszej całości, a mianowicie projektu „Solidarność Norwesko-Polska”. A wszystko zaczęło się 36 lat temu, kiedy 31 sierpnia 1980 r. do strajkującej Stoczni Gdańskiej dotarli norwescy związkowcy ze wsparciemtysiące Norwegów, którzy wspaierali strajkujacych robotników, a w stanie wojennym także w aktywnie pomagali represjonowanym i ich rodzinom. Norwego przyswiecalo hasło: „Ikke glem Polen!” (Pamiętaj o Polsce!).

 

Od listopada we  współpracy Wychowawców Grupy Internackiej przy LZN, nauczycieli LZN i Stowarzyszenie Absolwentów, Nauczycieli i Sympatyków Lotniczych Zakładów Naukowych rozpoczęliśmy realizację projektu – KULTURALNIE przez WROCŁAW.  Pomysł na realizacje projektu narodził się po burzliwych dyskusjach dotyczących udziału młodzieży w kulturze wielkomiejskiej. Postanowiliśmy zachęcać, uświadamiać potrzebę, pokazywać, nauczyć wybierać i organizować oraz wspólnie z młodzieżą doświadczać życia kulturalnego w mieście.

22 listopada  w godzinach popołudniowych zwiedziliśmy Dzielnicę Czterech Kultur i zakosztowaliśmy z młodzieżą uroków Wrocławia porą wieczorową.

Refleksje naszych wychowanków mile nas zaskoczyły. Było warto !!!

„ Poznałem nowe, ciekawe miejsca we Wrocławiu. Sam  nigdy bym tam nie poszedł. Czekam na następne wyjścia…

„  Oderwałem się od codzienności i zobaczyłem z innej strony kolegów, nauczycieli i Wrocław….

Szkoda, że tak krótko to trwało, tyle zobaczyłem ciekawych miejsc. Na pewno tam wrócę…..

„ podobała mi się atmosfera tego wyjścia, super sposób na integrację…”

„ rozmowy i dyskusje przy zwiedzanych świątyniach  – to było cenne. Nie wiedziałem, że te wszystkie kościoły są tak blisko siebie….”

Skip to content