Piknik Integrujmy się! Miał za zadanie zbliżenie różnych środowisk Psiego Pola. Choć wspólne plany pokrzyżowała pogoda, to jednak piknik się odbył. Dopisali wystawcy i instytucje, które współorganizowały piknik. Fakt zabrakło kilku atrakcji, jak choćby podniesienie balonu i ewentualne loty nim na tzw. uwięzi czy występów na odkrytej scenie, to jednak przybyli mogli skosztować domowych wypieków, zjeść wojskową grochówkę, obejrzeć występy muzyczne dzieci i młodzieży z Psiego Pola, przejechać się wozem bojowym, zasiąść za sterami szybowca, sprawdzić się w garncarstwie czy pomalować sobie twarz, sfotografować się z Krecikiem itp. W sali gimnastycznej rodziny sprawdzały się w konkurencjach sportowych, zaś w holu świetlicy oraz na terenie szkoły można było obejrzeć dzieła ludzkich rąk – malowane dynie, rzeźbione owoce i warzywa, tkane obrazy, fotografie czy przepiękne łańcuszki, bransoletki, kolczyki – wszystko wykonane ręcznie/.
Gościem Pikniku był Jose Torres, który przybył na spotkanie w ramach projektu miejskiego Wrocławski Most Tolerancji, żeby przybliżyć problem tolerancji a właściwie jej braku w społeczeństwie, również wrocławskim. Wrocław, który walczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury ma w swoich założeniach krzewienie tolerancji. I właśnie o niej mówił Jose Torres na spotkaniu oraz o głównym założeniu Fundacji Sztuka Zdrowie Tolerancja, czyli „…o budowaniu pomostu między bardzo różnymi kulturami poprzez sztukę, muzykę i taniec.”

Szczycimy się Dzielnicą Czterech Wyznań, chwalimy odrestaurowaną ulicą Włodkowica czy działalnością Gminy Żydowskiej, lecz mało jesteśmy OTWARCI, TOLERANCYJNI… Właśnie o tym mówił Jose Torres na spotkaniu z młodzieżą LZN i przybyłymi gośćmi.

Wrocław to miasto, które ma wszystko, czego trzeba, żeby stać się wzorem tolerancji, tylko należy o tym mówić, propagować i chcieć się zmieniać, a jedną z dróg jest poznawanie innych kultur.

Jose Torres wierny maksymie Fundacji swoją wypowiedź wzbogacił ekspresyjnymi piosenkami rodem z Kuby oraz pokazem wspaniałych miejsc z jego rodzinnego kraju. Żałujcie, jeśli nie byliście.

Piknik zakończył mini recital Jędrzeja z LZN i jego kolegi, Przemka.
Mamy nadzieję, że następne pikniki będą również wynikiem współpracy środowiska lokalnego Psiego Pola.

    Dziękujemy wszystkim współorganizującym piknik, tworzących jego atmosferę, a także uczniom i nauczycielom LZN.
My ze swej strony zapraszamy już dzisiaj na Drzwi Otwarte Szkoły w marcu i kolejny wiosenny Rajd Rowerowy. Na obie imprezy serdecznie wszystkich zapraszamy.

Skip to content