1 grudnia 2014 roku obchodzimy 96 rocznicę wprowadzenia biało-czerwonej szachownicy – znaku rozpoznawczego polskiego lotnictwa wojskowego.
    Jej autorem był Stefan Stec, pilot myśliwski, uczestnik Wielkiej Wojny, walk o Lwów i wojny polsko-bolszewickiej. Biało-czerwoną szachownicę jako osobisty herb namalował na swoim samolocie jeszcze w czasie I wojny światowej.  Wtedy nie miała jeszcze charakterystycznych obwódek, które dodano w  1921 r.  Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę znak  ten, rozpoznawalny i powtarzający barwy flagi narodowej zyskał uznanie w oczach dowódcy lotnictwa, Hipolita Łosowskiego.
Na jego wniosek 1 grudnia 1918 roku Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. ppor. Tadeusz Rozwadowski zatwierdził biało-czerwoną szachownicę jako symbol Polskich Sił Powietrznych.
Po zmianach heraldycznych z 1993 r. nadal pełni ona swoją zaszczytną funkcję.  Jej twórca major Stefan Stec zginął śmiercią pilota w wieku 22 lat. Był kawalerem Orderu Virtuti Militari i 3 krotnym kawalerem Krzyża Walecznych. Miejsce jego pochówku jest nieznane.
Z dumą przypominamy, że ten wsławiony przez polskich lotników znak jest częścią logo naszej szkoły, która zaznaczyła swój wkład w rozwój lotnictwa na Dolnym Śląsku i w Polsce. Wielu  pilotów,  mechaników lotniczych, inżynierów i pracowników wyższych uczelni rozpoczęło realizację swoich marzeń o lotnictwie  w murach LZN.  Logo opracowano w latach sześćdziesiątych XX wieku przez uczniów placówki. Było elementem munduru noszonego wówczas przez całą młodzież szkolną. Swój obecny kształt uzyskało po modyfikacji z 2012 r. dokonanej przez maturzystę, Marcina Białasa, obecnie studenta PW. Widnieje na wszystkich oficjalnych dokumentach LZN, a od tego roku na naszywkach klasy mundurowej o specjalności technik logistyk innowacja pedagogiczna służba w wojsku. Szachownice są też nieodłącznym elementem rozpoznawczym samolotów znajdujących się na terenie  szkoły.  Maszyny używane w polskim lotnictwie  w ostatnich kilkudziesięciu latach, po zakończeniu służby, przekazano na potrzeby LZN.
Są to: MiG – 15, MiG – 21 PFM, MiG – 21 UM, TS – 11 Iskra, An – 2 Antonow.

LZN jest jedyną szkołą w Polsce, która może pochwalić się takimi zbiorami.

StefanStec1          szachownica1              szachownica3

Major pilot Stefan Stec           Wzór szachownicy                   Wzór szachownicy
      (1899 – 1921)               obowiązujący do 1993r.              obowiązujący obecnie
Skip to content